خوش آمدید ، مهمان ورورد اعضا
پنج شنبه 23 مرداد 1399

کانون مهندسین ساری

سامانه جامع اطلاع رسانی و خدمات آنلاین


انواع ترکهای ساختمان با نگاه خاص به ترکهای ناشی از نشست

گردآورنده: مهندس علی توکل کارشناس رسمی دادگستری و کارشناس ارشد ژئوتکنیک

مقدمه:

معمولاً ساکنان ساختمان هایی که در مجاورت محل های خاکبرداری قرار دارند نسبت به ترک های مربوط به ساختمان های خود بسیار حساس می باشند. این حساسیت به حدی است که هر نوع ترک را ناشی از خاکبرداری انجام شده یا در حال انجام می دانند. برای تفکیک ترک های ناشی از نشست ایجاد شده در اثر خاکبرداری از سایر انواع ترک لازم است نکات کلی در مورد مکانیزم ایجاد ترک در نظر گرفته و با توجه به آن ساختمان مربوطه بررسی شود.

یکی از عوامل موثر در بررسی هر ساختمان، بررسی استحکام آن است. بدیهی است که ترک های ایجاد شده در ساختمان می توانند نشان دهنده ضعف های موجود در آن باشند. لذا در بررسی هر ساختمان لازم است نحوه ساخت اسکلت ساختمان و میزان استحکام آن ( تا حد امکان ) مورد بررسی قرار گیرد. ترک های ایجاد شده در هر ساختمان می توانند معرف ضعف در بارپذیری اسکلت ساختمان و استحکام آن باشند این ترکها ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشند که یکی از آنها نشست است.                                                             

هر چندترک ناشی از نشست می تواند نشان دهنده شرایط خطرناک ساختمان باشد. ولی در بیشتر موارد، سایر ترکها که ظاهر نامطلوبی دارند، ممکن است از لحاظ ایستایی ساختمان خطرناک نباشند، به هر حال شناخت ترک ها ممکن است به تصمیم گیری در مورد منشاء، اهمیت و نیز تاثیر گذاری آنها در مورد استحکام ساختمان کمک نماید یا موثر باشد.

 

جهت دریافت فایل کامل به لینک زیر مراجعه فرمائید:

دریافت فایل کامل

کلمات کلیدی : -
نوشته شده در تاریخ 8 / 11 / 1397 - 11:08 , تعداد بازدید 450 , آخرین ویرایش 8 / 11 / 1397 - 11:18